Dzisiaj jest niedziela, 20 wrzesień 2020r.

  Wykup samochodu z leasingu. Kiedy się to opłaca?

  Zasadnicze pytanie czy jest to leasing operacyjny czy finansowy. Trudno w ogóle mówić o wykupie w leasingu finansowym. Choć w tym przypadku w dowodzie rejestracyjnym jest firma leasingowa to tak naprawdę właścicielem jest leasingobiorca. Nie różni się ten leasing pod tym względem niczym od kredytu, a wykupić można samochód z leasingu w każdym momencie. Ponieważ firma leasingowa to nie bank sposób zdyskontowania należności we wcześniejszym wykupie może być różny. Spodziewać się można, że nie będzie korzystne finansowo wykupienie samochodu w początkowej fazie umowy leasingowej gdy nie spłacamy prawie kapitału, a dodatkowo leasingodawca realizuje swoja marżę.
  Inaczej oczywiście jest przy leasingu operacyjnym. Zgodnie z przepisami podatkowymi taka umowa trwać musi minimum 40 % normatywnego czasu amortyzacji, co w przypadku samochodów  oznacza 2 lata. Dotyczy to zarówno leasingu samochodów nowych jaki i używanych. Tak więc czy można zakończyć taki leasing przed tym okresem. Oczywiście można. Wiąże się to jednak z „anulowaniem” statusu umowy leasingu operacyjnego. Oznacza to konieczność korekty wszystkich poniesionych kosztów, w tym rozliczenia VAT, z okresu trwania umowy leasingowej. Tak więc sytuacja taka opłacalna jest tylko w wyjątkowych sytuacjach np. przy likwidacji firmy.

  Jeśli leasing trwa ponad 2 lata możemy wykupić samochód z leasingu w dowolnym momencie. Zależnie od spłaconego już kapitału otrzymujemy fakturę na pozostałe, zdyskontowane raty i po zapłacie stajemy się właścicielem samochodu. Czy warto. Zazwyczaj nie. Sposób dyskontowania rat przez leasingodawców jest taki, że nie ma to uzasadnienia jeśli chodzi o obniżenie nominalnego kosztu leasingu. Dodatkowo pamiętać musimy, że jeśli wykupimy samochód za kwotę powyżej 3500 zł, a chcemy go dalej używać, będzie on stanowił nasz środek trwały. Amortyzacja trwać będzie kolejne 30 m-cy.
  Najrozsądniejsze wydaje się więc  wykupienie samochodu zgodnie zgodnie z założonym na początku okresem trwania umowy leasingowej. Pewnym rozwiązaniem jest aneksowanie umowy leasingowej. Jeśli np. zawarliśmy umowę na 84 m-ce (opcja oferowana przez net4car) a chcemy samochód spłacić szybciej możemy poprosić o przekalkulowanie umowy np. na 36 m-cy. Umowa zachowa wszelkie zalety podatkowe, a my spłacimy samochód szybciej. Jeśli tylko kondycja finansowa firmy na to pozwala.
  No a jak to jest gdy leasing operacyjny się kończy i zbliża się wykup. Standardowo stosowany jest w Polsce minimalny wykup na zakończenie umowy leasingu (około 19 % po dwóch latach i symboliczny 1 % juz po 3 latach). Nie wykupienie samochodu za taką kwotę nie wydaje się rozsądne. Tu też pojawiają się dwie opcje związane z odpowiedzią na pytanie czy chcemy wykupiony samochód użytkować dalej w firmie czy sprzedać?  Jeśli będzie to dalej nasz samochód to warto pamiętać o odliczeniu VAT od faktury. Będzie to oczywiście 22 % VAT przy samochodzie ciężarowym, ale i 60 % VAT (nie więcej niż 6 tys.) przy samochodzie osobowym. Szczególnie przy droższych samochodach np. typu SUV warto pamiętać o tej możliwości.
  A co jeśli chcemy zaraz po wykupieniu sprzedać samochód. Przy spółce prawa handlowego nic nie wymyślimy. Kupujemy za ten 1 %, sprzedajemy za wartość rynkową. Płacimy podatek dochodowy i VAT. Nie da się wykupić samochodu za 1 % na inną firmę. Po prost leasingodawca nie ma takiego prawa aby sprzedać ten samochód jakiejkolwiek innej firmie niż leasingobiorca za cenę różna od rynkowej. Trochę więcej opcji jest przy jednoosobowej działalności. Po pierwsze możemy spróbować wykupić nie na firmę, ale na siebie jako osobę fizyczną. Czasami zgadza się na to leasingodawca, a zupełnie nie ma problemu jeśli nazwa firmy to tylko nasze imię i nazwisko, a adres siedziby to adres zameldowania. Dostajemy fakturę „na firmę”, nie księgujemy jej jednak i rejestrujemy na siebie. Sprzedając w ciągu pół roku od zakupu zapłacimy tylko podatek dochodowy. Jeśli minie sześć miesięcy zostaje tylko PCC. Jeśli wykupimy samochód z leasingu na firmę to możemy go od razu darować komuś z najbliższej rodziny nie zapłacimy wtedy podatku od darowizny. Wątpliwości US może jednak ten fakt wzbudzić, czy aby nie „wyprowadziliśmy” majątku z firmy i czy nie powinniśmy zapłacić podatku dochodowego.
  Jak więc widać możliwości jest wiele choć raczej niewiele z nich opłacalnych. Najlepiej tak dopasować umowę leasingową przy jej zawieraniu aby przez cały okres spełniała nasze oczekiwania. Zapraszamy do skorzystania z usług doradcy net4car bo możliwości jest wiele. Wpłata początkowa 1% czy 45? 24 m-ce czy może 84? Wykup 1% a może 20? Leasing operacyjny czy finansowy? Leasing czy kredyt?


  Zespół Net4Car

  _______________________________________________________
  Pytanie do eksperta z 27.01.2012 zadane przez Admikor:
  PytanieWykupiliśmy samochód osobowy z leasindu operacyjnego czy musimy go wprowadzić jako środek trwały i amortyzować?
  Odpowiedź: Witam! Jeśli dalej będą Państwo używać samochód w firmie to ponieważ zapewne będzie to dłużej niż 12 m-c powinien on być wpisany na listę środków trwałych. Jeśli wartość wykupu jest poniżej 3500 zł netto to można go wrzucić w  koszty jednorazowo. Jeśli jest wyższa amortyzujemy min. 30 m-cy.

  Pytanie do eksperta z 27.01.2012 zadane przez Grzegorza:
  PytanieWitam, planuję nabyć samochód poleasingowy i zarejestrować go w mojej firmie> Proszę o informacje jakie dokumenty muszę otrzymać od sprzedającego związane z samochodem aby nie było problemu z jego rejestracją> Czy istnieje wzór faktury VAT zakupu samochodu?
  Odpowiedź: Witam! Jeśli kupuje Pan samochód od leasingodawcy (firmy, która jest jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym) to powinien Pan otrzymać:
  - fakturę VAT 23%
  - kartę pojazdu
  - dowód rejestracyjny
  - aktualną polisę
  Warto też otrzymać potwierdzony za zgodność KRS leasingodawcy. Jeśli samochód był zarejestrowany na oddział firmy leasingowej, a sprzedaje centrala (tak zazwyczaj jest w dużych firmach leasingowych) to powinien być też tzw. dokument przeniesienia własności. Jeśli kupuje Pan od pośrednika, który wykupił samochód z leasingu to powinien Pan dostać jeszcze fakturę pośrednią i jego wpis do ewidencji lub KRS. Nie ma czegoś takiego jak specjalny wzór faktury na samochód. Powinien znaleźć się jednak na niej marka i model samochodu i nr VIN. Dobrze by był tam też rok produkcji.

  Pytanie do eksperta z 1.01.2012 zadane przez Annę:
  Pytanie: Wykupiłam samochód osobowy z leasingu operacyjnego za 7000 netto czy mogę jednorazowo
  wrzucić tę kwotę w koszty jeśli samochód dalej będzie w firmie co z vatem , jeśli 6000 zł zostało
  juz wykorzystane w czasie trwania leasingu.

  Odpowiedź: Witam! Rozliczenie jednorazowe samochodu osobowego jest możliwe tylko przy wartości poniżej 3500 zł. Jeśli będzie Pani dalej użytkować samochód trzeba go amortyzować. W przypadku samochodu używanego to min. 30 m-cy.  Wykup samochodu z leasingu jest "oddzielną" z punktu podatkowego transakcją od spłaty rat leasingowych. W związku z tym może Pani odliczyć podatek VAT po raz drugi. Oczywiście zachowując zasadę 60 % nie więcej niż 6 tys.Pozostając do dyspozycji. Pozdrawiam

  Pytanie do eksperta z 27.11.2011 zadane przez Agnieszkę:
  Pytanie: Kupiłam samochód od firmy na fakturę z vat. Ne płaciłam podatku 2% do US. Teraz srzedający chce anulować wystawioną wcześniej fakturę z 23% vatem na fakturę z vatem zw. Czy wtedy muszę zapłacić podatek od z bogacenia ?Odpowiedź: Witam! Nie. Faktura VAT bez różnicy na jaką stawkę opiewa (23%, zw, Vat-marża)  "wyklucza" podatek od czynności cywilno prawnych (podatek od  wzbogacenia). Jeśli ma Pani firmę to jedyny problem, ze nie będzie Pani mogła odliczyć podatku VAT. Czyli jeśli to jest samochód ciężarowy to cena na fakturze VAT zw. powinna być równa cenie netto. Choć jeśli sprzedawca chce wystawić fakturę zw. to pewnie jest to osobówka. Wtedy cena na tej fakturze, aby było to dla Pani opłacalne, powinna wynosić brutto - 60% VAT.

  Pytanie do eksperta 4.11.2011 zadane przez Usługi Marketingowe M.Czerniawski:
  Pytanie: witam. Kupiłem samochód od firmy na moją firmę, posiadam jednoosobową działalność, jestem Vatowcem,. Mam fakturę, z 23% Vatem. Chcę ten samochód sprzedać z zyskiem. Jak najszybciej, jaka opcja będzie dla mnie najkorzystniejsza......??, czy warto czekać 6 miesięcy ?
  Odpowiedź: W przypadku gdy kupił Pan samochód na firmę fakt użytkowania go powyżej 6 m-cy właściwie nic nie zmienia. Są dwa rozwiązania zw. ze sprzedażą samochodu:
  - potraktować jako towar handlowy i wtedy płaci Pan po prostu podatek dochodowy od różnicy w cenie zakupu i sprzedaży, no i oczywiście VAT;
  - wciągnąć samochód do firmy i amortyzować. Tu przy sprzedaży ma znaczenie czy był to samochód osobowy czy ciężarowy (zgodny z ustawą). Jeśli jest to samochód osobowy zyskuje Pan możliwość sprzedaży na fakturze VAT zw. Jeśli ciężarowy to sprzedaje go Pan podobnie jak w pierwszym, opisanym rozwiązaniu. Różnica przy samochodzie amortyzowanym jest taka, że płaci Pan podatek od dochodu między ceną sprzedaży, a wartością księgową samochodu.

  WYGODA

  Wszelkie

  formalności

  załatwiamy

  za Ciebie.

  CZAS

  Porównujemy

  i dopasowujemy ofertę

  z kilkunastu instytucji

  finansowych.

  PIENIĄDZE

  Wynegocjowaliśmy

  dla Ciebie

  najlepsze

  oferty finansowe.

  GWARANCJA

  Zapewniamy

  fachową obsługę

  i świetna ofertę.

  Co wyróżnia net4car od konkurencji?
  Gdzie jest haczyk?

  W zalewie reklam i ofert finansowych trudno wybrać tą najlepszą. Trudno też ocenić czy mamy do czynienia z profesjonalnym doradcą i otrzymamy ofertę dobraną do naszych potrzeb, czy tylko z pośrednikiem, który roześle nasze zapytanie po „wszystkich”? Sposób działania net4car jest pod tym względem wyjątkowy. Nie oferujemy jak wiele „podobnych” portali wszystkich produktów finansowych...

  Czytaj więcej...
  • Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki dla plików cookies w Twojej przeglądarce.(Kliknij na dymek, aby zamknąć)