Nowe zasady odliczania podatku vat od samochodów w firmie

Jak wiemy od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady rozliczania podatku VAT od kosztów zw. z zakupem i eksplatacją pojazdów o DMC do 3,5 T w firmie. Są one na tyle skomplikowane, że warto się im dokładniej przyjrzeć. Choć moglibysmy napisać o tym wiele polecamy skorzystać z poradnika udostępnionego na stronie Ministerstwa Finansów. Link znajda Państwo poniżej.

Zanim jednak zagłębicie się Państwo w tej pasjonującej lekturze chcielibyśmy przypomnieć o pewnym istotnym szczególe zw. z odliczeniem VAT od droższych samochodów osobowych (broszura o tym nie wspomina). Otóż choć pozornie nie ma ograniczenia kwotowego od odliczenia 50% VAT. Jednak przy zakupie za gotówkę bądź w kredycie nie możemy odliczyć więcej niż VAT od zakupu za więcej niż 20 tys. Euro. Związane jest  z tym, że nie jest kosztem zakup takiego samochodu za kwotę wyższa niż rónowartość tych 20 tys. Euro. Rozwiązaniem jest tu jednak leasing operacyjny.Wynika to z faktu, że leasing operacyjny nie jest traktowany jako zakup samochodu, choć z zasady tak go w Polsce traktujemy.

Warto też zapoznać się z zasadami „dzielenia” przez nową ustawę samochodów na te bardziej ciężarowe i mniej.. a nawet na te osobowe, które pozwalają odlczyć 100% VAT  tutaj: Jakie samochody to ciężarówki od 1.04.2014

Te i inne aspekty prawne chętnie wyjaśnią doradcy net4car.

Zapraszamy

 

Link do broszury Ministerstwa Finansów.

Tutaj: Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.