Zmiany podatkowe dla samochodu w firmie 2019

1 stycznia 2019 roku weszły zmiany ograniczające  możliwość odliczania samochodu w firmie.

Nowością jest ograniczenie możliwości odliczania kosztów do 75% w przypadku samochodów osobowych i dostawczych (bez autobusów) o DMC do 3,5 Tony. Samochodów użytkowanych do celów zawodowych i prywatnych. Odliczać możemy te 75% tylko do 150 tys. zł wartości samochodu – to kolejne ograniczenie z tej ustawy.

Nowe przepidy wprawdzają pojęcie badania PIT/CIT (zależnie od tego jaki podatek dochodowy płacimy), które jest bezwzględnie wymagane jeśli dalej chcemy odliczać 100% kosztów w każdym aucie do 3,5 DMC , też w aucie ciężarowym. Czyli musimy zrobić takie badanie. Tak jeśli nie robiliśmy wczesniej tzw badania VAT. Ministerstwo Finansów wydało opinię, że badanie PIT/CIT i badanie VAT są toższame. Co za tym idzie jeśli badanie VAT stwierdza, że możemy odliczać 100% podatku VAT przy użytkowaniu auta to możemy także wrzucać 100% poniesionych kosztów.

Jeśli ktoś nie robił takiego badania, bo np. nie jest płatnikiem podatku VAT musi je jak najszybciej wykonać i wpisać jego wynik do dowodu rejestracyjnego samochodu. Przypominjmy jednak, że takie badanie „ma sens” tylko jeśli samochód jest ciężarowy i posiada jeden rząd siedzień. Jesli jest ciężarowy z dwoma rzędami (np brygadówki czy pick-up’y) alub po prostu osobowy to by odliczyć 100% Vat czy kosztów do podatku dochodowego musimy prowdzić ewidencję przebiegu samochodu. Co oczywiste nie możemy korzystać z niego do celów prywatnych.