Samochody ciężarowe z odliczeniem VAT do końca marca.

Sejm przyjął dziś (6.02.2014) nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to radykalne zmiany zw. z odliczaniem podatku VAT od wszystkich samochodów o DMC do 3,5T. Podkreślam wszystkich ponieważ zapisy ustawy dotyczyć będą zarówno tzw. samochodów z kratkami jak i typowych ciężarówek typu Fiat Ducato.

Najważniejszą informacją na dziś jest to że ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia, a nie jak zapowiadał rząd już z 1 marca. Dlatego jeśli mamy w planach zakup do firmy samochodu zróbmy to do końca marca. Przypomnijmy, że przed zmianą przepisów chroni nas zarówno zakup w kredycie czy za gotówkę jak i leasing operacyjny lub finansowy. Ważne by nie tylko kupić samochód ale i go zarejestrować do 31 marca. Warto tu skorzystać z profesjonalnej firmy, która pomoże nam zarówno w zakupie jaki i finansowaniu takiego samochodu czyli net4car.pl.

Ustawa miała ograniczyć możliwość odliczania VAT od samochodów z kratką. Tak przynajmniej wszyscy myśleli. Jednak rząd zrobił „psikus” wszystkim przedsiębiorcom i od 1 kwietnia by odliczyć 100% VAT od samochodu trzeba będzie zadeklarować w US go jako użytkowany tylko do celów zw. z działalnością gospodarczą. Dodatkowo trzeba będzie prowadzić ewidencję przebiegu i spodziewać się możemy kontroli. Jeśli samochód będziemy używać także do celów prywatnych odliczymy tylko 50% VAT. Dla „uproszczenia” stworzona została kategoria samochodów, które wg przepisów konstrukcyjnie nie mogą być użytkowane prywatnie, a więc nie trzeba będzie prowdzić ewidencji przebiegu. Są to upraszczając:

– samochody z jednym rzędem siedzeń;

– samochody specjalne np.  żuraw czy spycharka

Tak więc „wypadają” z ciężarówek popularne pick-up’y jak i tzw. brygadówki (busy z 2 rzędami siedzeń). Trzeba pamiętać, że ustaw ogranicza odliczenie VAT od zakupu, ale i od kosztów eksploatacji. Dotychczas ograniczeniu podlegało tylko paliwo. Teraz odliczymy tylko 50%  także od innych kosztów np. zakupu części czy choćby myjni.

Przynajmniej teoretycznie dobrą informacją jest, że będzie można odliczyć 50% VAT od paliwa i od samochodów osobowych. tyle, że dopiero od 30 czerwca 2015. Korzystna, w stosunku do przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2014, może być też zmiana odlicznia VAT od zakupu z 60% na 50%. Do końca 2013 roku obowiązywał limit 6 tys. zł. Nowelizacje nie przewiduje takiego ograniczenia więc przy droższych samochodach (pow. 55 tys. zł) odliczymy więcej VATu.

Wchodzące z 1 kwietnia deregulacja obowiązywać będzie tylko do końca 2015 roku. Miejmy nadzieję, że potem w końcu będzie można odliczać VAT od każdego urządzenia używanego w działalności gospodarczej … nawet od samochodu ;-).

Redakcja
6-02-2014

Uwaga: Lista samochodów z homologacją ciężarową dostępna tutaj: LISTA AUT Z KRATKĄ  Niestety w większości przypadków nie ma już możliwości zamówienia takich samochodów u dealerów. Zapraszamy do złożenia zapytań na naszej stronie – znajdziemy samochód bez VAT dla Ciebie i Twojej firmy.