Zmiany w leasingu od 2019? Wiemy do kiedy zawrzeć umowę.

Zmiany w leasingu od 2019? Wiemy do kiedy zawrzeć umowę.

W sejmie trwają prace nad zmianami w ustawie o podatku dochodowym.  W znaczącym stopni mają one ograniczyć możliwość odliczania kosztów wykorzystywania samochodów osobowych w firmie. Niestety bardzo prawdopodobne jest, że ustawa przejdzie i nowe przepisy wejdą w życie już 1 stycznia 2019. Co się zmieni i czy można przed tą zmianą się ustrzec?

Po pierwsze zostanie wprowadzony limit odliczenia kosztów samochodów w firmie. Wyniesie on 150 tys. zł. Niby i teraz taki limit obowiązywał. Była to równowartość 20 tys. EURO. Z tym, że nie dotyczyło to umów leasingu operacyjnego. Dzięki temu firmy, które było stać na użytkowanie droższych aut korzystały z leasingu i odliczały koszty zakupu samochodu w całości. Teraz limit obejmie i leasing więc przestanie się on różnić od zakupu za gotówkę czy w kredycie.

Co więcej. W przypadku dziś użytkowanych samochodów osobowych można było w całości odliczać koszt auta od przychodu (poza przypadkiem opisanym powyżej). Ograniczenie dotyczyło tylko podatku VAT. Jeśli korzystaliśmy z auta do tzw. celów mieszanych odliczać mogliśmy 50% podatku VAT. Tylko prowadząc ewidencję przebiegu i wykorzystując auto tylko do celów firmowych odliczać mogliśmy i co ważne będziemy mogli 100% kosztów auta i 100 % VAT.

Od nowego roku tylko 50% wartości samochodu, 50% wartości raty leasingowej będzie stanowiło koszt  uzyskania przychodu przy użytkowaniu samochodu osobowego w celach służbowych i prywatnych. Czyli w przypadku samochodu za 100 tys. zł netto podatnik straci (przy założeniu 18% podatku) 9 tys. zł.

Czy można się ustrzec przed tymi zmianami. Tak, ale trzeba się pośpieszyć. Wystarczy zawrzeć umowę leasingową przed wejściem ustawy czyli do 31.12.2018. Co ważne, zgodnie z najnowszymi informacjami z Ministerstwa Finansów, będzie respektowana zasada, że umowa leasingowa wchodzi w życie z dniem podpisania i wniesienia opłaty wstępnej. Czyli nie będzie konieczne odebranie auta do końca roku, a jedynie zawarcie umowy. Niestety jest tu mały haczyk przygotowywany przez Fiskusa. Samochód odliczać będzie można na „starych” zasadach tylko do końca 2020 roku. Jeśli więc zawieramy umowę na 36 m-cy nowy podatek dopadnie nas w ostatnim roku umowy.

Jeśli więc zamierzamy w przyszłym roku kupić nowy samochód, zawrzyjmy umowę leasingową jak najszybciej. Jak to zrobić? Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Dysponujemy nie tylko ofertami leasingowymi przygotowanymi na takie zmiany, ale i samochodami w atrakcyjnych cenach i dostępnymi od ręki.

Zespół net4car

11-10-2018